Współpraca z Balem Wiedeńskim Opery Narodowej

Bożenna Intrator  "Jako sprawczyni i odpowiedzialna za jedyną w swoim rodzaju współpracę Akademii Wilanowskiej z Balem Wiedeńskiej Opery Narodowej chciałabym napisać kilka słów o tym jaką wielką szansę dostają co roku trzy pary z polskiego programu "Debiutantki” prowadzonego przez Fundację im. Królowej Marii Kazimiery we współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie pod kierunkiem Agnieszki Michalczyk.  Otóż dzięki zabiegom Ambasady Austrii w Warszawie,  Austriackiego Forum Kultury oraz Akademii Wilanowskiej, w której jestem Dyrektorem do spraw Stosunków Międzynarodowych udało się uzyskać od dyrekcji balu zgodę za coroczny debiut 3 par na tym balu nad balami.  

Warto wiedzieć, że Bal Opery Wiedeńskiej to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w światowym kalendarzu balów.  Oprócz tego, że jest to wyjątkowy bal, jest to co roku jedno z najbardziej niezapomnianych wydarzeń artystycznych Opery Wiedeńskiej. 

W tym roku otwarcie 59. Balu w Operze Wiedeńskiej 12 lutego 2015 przygotowane zostało przez  członków zespołu  i Baletu Opery Wiedeńskiej.

Olga Bezsmertna, od 2012 członek Narodowej Opery Wiedeńskiej, zaśpiewała "Dove Sono” z „Wesela Figara” Mozarta, Aida Garifullina, od sezonu 2014/15 w zespole Opery Wiedeńskiej, zaśpiewała "Je veux vivre" z „Romeo et Juliette” Gounoda. KS Alvarez zaśpiewał "Champagne Aria" oraz "Fin ch`han dal vino" z opery „Don Giovanni” Mozarta. Dyrygentem Orkiestry Opery Wiedeńskiej był Ingo Metzmacher.
 
Ballet Opery Wiedeńskiej zatańczył choreografię Evelyn Teri do "Kaiserwalzer" Johanna Straußa i przygotowaną przez Emmerich Kálmáns" choreografię "Aus ist's mit der Liebe – Ganz ohne Weiber geht die Chose nicht" z „Csardasfürstin’. Solo tancerzami otwarcia byli:  Poláková Nina, Maria Yakovleva, Roman Lazik, Irina Tsymbal, Robert Gabdullin i Vladimir Shishov.  Zespół Młodzieżowy Akademii Baletu zaprezentował choreografię Evelyn Teri do „ Barrel Organ Waltz” Dymitrego Szostakowicza.

Plakat do Balu w Operze 2015 zaprojektowała Kera Till, jedna z najbardziej rozchwytywanych ilustratorów niemieckich.

Debiutanci i debiutantów przygotowała w tym roku na ich wielki wieczór Szkoła Tańca Luger z Salzburga.

Z programu „Debiutantki” w komitecie debiutantów współ-otwierających bal zatańczyli:

Julia Mazur, Hann Laudy, Michał Turowski oraz Kacper Marcin Dołowy.

Już jesteśmy ciekawi programu przyszłorocznego balu, który odbędzie się 4go lutego 2016."

Bożenna Intrator

▲ Góra strony