Szósta Pensja Debiutantek

 

Już po raz szósty Debiutantki spotkały się na comiesięcznej pensji. Tym razem zostały zaproszone na spotkanie do Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz miały przyjemność wysłuchać wykładu Zuzanny Zubki-Chmielewskiej na temat rządu krynolin w modzie.

Jak w filmie

W Warszawskiej Szkole Filmowej, podczas wykładu Wojciecha Raweckiego -reżysera i operatora filmowego, Debiutantki zapoznały się z różnymi planami filmowymi, które stanowią istotną wiedzę podczas fotografowania. Poznały czym jest plan ogólny, plan pełny, amerykański, średni, portret i zbliżenie. Dziewczęta miały okazję sprawdzić się w roli operatorów i wykorzystać świeże informacje w praktyce. Podczas warsztatów dowiedziały się również czym jest „świadomość światła i działania w przestrzeni”.  Sprawdziły w jakim świetle wyglądają korzystnie podczas sesji, a jakiego oświetlenia warto unikać. Debiutantki poznały kilka tajników dobrych zdjęć. Dowiedziały się m.in, że należy  unikać zbliżeń robionych szerokim obiektywem i z tzw. perspektywy żaby.

 Poznać siebie

Po ciekawych zajęciach z Wojciechem Raweckim, Debiutantki trafiły na spotkanie z aktorem teatralnym i filmowym – Andrzejem Mastalerzem. Artysta opowiedział o sposobach walki ze stresem. Doradził jak opanować drżący głos, co zrobić w przypadku drgających z nerwów mięśni nóg. Zdradził co robić w sytuacji ważnych spotkań.. Pokazał jak rozgrzać prawidłowo aparat mowy przed ważną wypowiedzią lub przemową. Zaznaczył, że warto mówić powoli, pamiętać o znakach interpunkcyjnych i unikać ciągłych potwierdzeń  słowem „tak”, które są oznaką niepewnej wiedzy. Zachęcił Debiutantki do poznawania swoich emocji i nabywania świadomości własnych zachowań.

 Maj już tuż, tuż

Po filmowej sobocie, nastąpił czas na warsztatową niedzielę. Debiutantki od samego rana ćwiczyły układy do majowego pokazu. Dziewczęta przygotowywał maestro Ryszard Wojtala, który dopracowywał kroki i ukłony barokowego menueta. Po artystycznej części, Debiutantkami zajęła się modelka, która pokazała jak pewnie chodzić po wybiegu. Po zajęciach ruchowych, nastał czas zajęć merytorycznych. W klimat epoki krynolin, falban i koronek wprowadziła historyk sztuki, mody i kostiumu filmowego Zuzanna Zubka-Chmielewska.

Opowiedziała dziewczętom o historii strojów z dawnych epok. Tym akcentem wprowadziła Debiutantki w czas przygotowań do pokazu. Zapraszamy wszystkich na wielkie wydarzenie 18 maja w Wilanowie. Do zobaczenia!

 

Justyna Mickiewicz 

 

 

 

 

 

 

 

▲ Góra strony