100 lat ZASP dla Niepodległej

16 listopada 2018 roku, o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert „100 lat ZASP dla Niepodległej” - w setną rocznicę zapisu odezwy adresowanej do wszystkich artystów scen polskich.  Wydarzenie miało miejsce w Warszawie, 10 listopada 1918 roku.  W kolportowanej do wszystkich artystów scen polskich, autorstwa Józefa Śliwickiego, Jana Kochanowicza, Juliusza Osterwy, Stefana Jaracza, Mieczysława Szpakiewicza i Aleksandra Zelwerowicza (inicjatorów stworzenia Związku Artystów Scen Polskich), pisano m.in.:

„Nie chcąc pozostawać w tyle za twórczą falą organizującego się życia polskiego, postanowili artyści scen warszawskich dać impuls do połączenia wszystkich pracowników teatralnych w Polsce w jedną, na autonomiczne sekcje podzieloną korporację, która by była w stanie szczerze i gorliwie przyczynić się do rozkwitu sztuki scenicznej w odradzającej się Ojczyźnie a to - w pierwszym rzędzie - poprzez podniesienie stanu aktorskiego, jako też całej współpracującej z nim społeczności teatralnej, tak pod względem artystycznym i obywatelskim, jak i ekonomicznym. Minęły czasy, kiedy aktor polski był pariasem, wykluczonym poza nawias życia społecznego: chcemy żyć i będziemy prawowitymi obywatelami kraju, gorliwie dla dobra sztuki oraz ogólnego szczęścia współdziałającymi.”

Koncert prowadzą: Katarzyna Pakosińska i Ryszard Rembiszewski. Na scenie wystąpią artyści scen polskich, m.in.:  Barbara Dziekan, Adrianna Godlewska, Kalina Hlimi-Pawlukiewicz, Paulina Janczak, Halina Kunicka, Ewa Makomaska, Sława Przybylska, Joanna Rawik, Anna Sroka-Hryń, Magdalena Wróbel, Ewa Wiśniewska, Dariusz Kordek, Kacper Kuszewski, Bohdan Łazuka, Krzysztof Szczepaniak, Kwartet "Rampa", Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny pod dyrekcją Zbigniewa Cierniaka, Czesław Majewski i Janusz Tylman z Zespołem.

Wsparcie organizacyjne zapewniają uczestniczki projektu edukacyjno-charytatywnego „Debiutantki”

 

Kierownictwo muzyczne Czesław Majewski
Scenografia Monika Szuster
Koordynator projektu Maria Wilma-Hinz
Współpraca produkcyjna Bożenna Jankiewicz, Barbara Kędzierska
Scenariusz i reżyseria Krzysztof Szuster

Koncertowi towarzyszą wystawy
 „Pamiętamy...”, według projektu Moniki Szuster, Krzysztofa Szustera, Marii Wilmy-Hinz
„Koledzy”, autorstwa Karola Stępkowskiego

 

Na zdjęciu Stefan Jaracz jako Wielki Książę Konstanty i Jadwiga Smosarska jako Joanna Grudzińska w filmie ''Księżna Łowicka'' (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe).

 

▲ Góra strony