Album "Czar i wdzięk Niepodległej 1918-2018"

Wydanie albumu było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego "Niepodległa".  Album jest wynikiem wielomiesięcznej pracy zbiorczej kilku podmiotów: Muzeum Pałacu w Wilanowie, Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, Zespołu Szkół Fototechnicznych, Studio F4, Fundacji im. Królowej Marii Kazimiery oraz programu Debiutantki. Zdjęcia prezentowane w tym albumie pochodzą z wystawy „Czar i wdzięk Niepodległej 1918-2018”, która miała miejsce w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie, w październiku 2018 . Wydarzenie to było kolejnym działaniem zainicjowanym przez program „Debiutantki”, które miało upamiętnić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Fotografie powstawały w czasie wielu warsztatów fotograficznych  realizowanych m. in. podczas Nocy Muzeów 2018 w Wilanowie oraz w Stajni Salerno. Uczestnicy warsztatów – uczniowie Zespołu Szkół Fototechnicznych, pomimo młodego wieku, potrafili dostrzec i uchwycić to, co było kwintesencją klimatu lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Fotografie przedstawiają uczestniczki różnych edycji programu „Debiutantki”, tancerzy ZPiT UW „Warszawianka” oraz statystów. Charakteryzację z epoki międzywojennej i kostiumy inspirowane modą lat 20. i 30. XX wieku zapewniły studentki Wyższej Szkoły Artystycznej (pod kierunkiem Aleksandry Plewako-Szczerbińskiej i opieką artystyczną Agaty Manowskiej) oraz Katarzyna Markiewicz - Costume & Makeup designer.