"Kobieca dłoń w Wilanowie" - czyli historyczna Pensja Debiutantek

10 i 11  marca 2018 odbyła się Pensja Debiutantek, której zadaniem było przybliżenie postaci historycznych kobiet związanych z Pałacem w Wilanowie.  Swoista lekcja historii miała miejsce w muzeum, dzięki czemu Debiutantki mogły jeszcze bardziej przenieść się w odległe czasy i poczuć ich atmosferę.  Począwszy od Królowej Marysieńki, poprzez Elżbietę Sieniawską, jej wnuczkę Izabelę Czartoryską a skończywszy na Aleksandrze Augustowej Potockiej. Wśród Debiutantek największy podziw wzbudziła postać Elżbiety Sieniawskiej (1669-1729), jedynej córki hetmana Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, która była mocno zaprzyjaźniona z dworem królewskim.  Przez całe swoje życie była uważną i aktywną uczestniczką sceny politycznej a także społecznej. Od królewicza Sobieskiego kupiła zrujnowany Wilanów i to dzięki niej bardzo zaniedbana rezydencja królewska odzyskała świetność i stała się miejscem pamięci o Janie III Sobieskim. Sprowadziła zatem do Wilanowa znamienitych artystów i dokończyła rozbudowę Pałacu według wskazówek zostawionych przez króla. Dzięki niej powstały skrzydła boczne, które zamykają reprezentacyjny dziedziniec. Wnętrza Pałacu zyskały cudowne malowidła i rzeźbiarskie dekoracje. 

Drugi dzień Pensji Debiutantek odbył się w zjawiskowej Villa Intrata, dawnej kuchni króla Jana III Sobieskiego. Wykład o podstawowych zasadach Savoir-Vivre prowadziła pani profesor Zofia Kosińska. To pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, pracująca w bezpośrednim kontakcie z przedstawicielami Rządu RP, mediów a także szefami największych koncernów przemysłowych. Jest autorką programu z zakresu "Savoir Vivre", który powstał pod okiem specjalistów z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ambasadora Edwarda Pietkiewicza. Od połowy lat 90-tych, z wielkimi sukcesami, jako wykładowca etykiety menedżera współpracuje z uczelniami warszawskimi m.in. z Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniką Warszawską i Akademią Medyczną. Prowadzi szkolenia i konsultacje indywidualne dla wszystkich sfer i szczebli zarządzania - ministrów, szefów grup kapitałowych, pracowników urzędów państwowych i menedżerów oraz sekretarek.

"Pani profesor skrupulatnie przekazywała nam swoją wiedzę na temat przywitań i pożegnań. "Miłe Panie, czas zacząć", tak rozpoczęła się kolejna Pensja Debiutantek. Pani profesor siedząca na czele stołu przy którym 16 dziewcząt, młodych i ambitnych, z małymi kajecikami, prężnie czekało na zbiór zasad, o których każda młoda, aspirująca wysoko kobieta nie powinna nigdy zapomnieć. "Wiele osób powszechnie postrzega zasady savoir vivre`u, jako zbiór salonowych póz i sztucznych zadęć, niepotrzebnie komplikujących życie i usztywniających zachowania. To - jakże błędne podejście - poparte często błogą nieświadomością własnych braków w tym względzie - wynika najczęściej z niewiedzy, czego tak naprawdę zasady te dotyczą." Po pierwszych słowach Pani profesor, pochłonięte jej wykładem wsłuchiwałyśmy się w każde następne, a kolejne 6 godzin minęło jak 5 minut. Słowa uzupełniane obrazami puszczanymi na slajdach, pytaniami, sprawiały, że cała wiedza Pani Profesor nabywana latami, była w nasz zasięgu ręki. Wykład uzupełniany kawą i rozmową sprawił, że atmosfera była wręcz rodzinna, a Pani Profesor niczym głowa rodu przekazywała następnym pokoleniom kobiet cała swoją wiedzę i doświadczenie. Czekamy z niecierpliwością na II część spotkania pełnego nowej wiedzy i inspirujących wrażeń. Jeszcze raz dziękujemy Pani Profesor. Ela Laudy - Debiutantka VI edycji

 

▲ Góra strony