"Marie na Królewskim Dworze" - zapowiedź wydarzenia

Jedno miejsce, wiele atrakcji. Pałac w Wilanowie i Projekt Debiutantki oraz Młodzi i zdolni projektanci.

Projekt Debiutantki

Projekt „Debiutantki” trwa. Jego celem jest skupienie wartościowych, mądrych i otwartych na innych ludzi. Kilkanaście dziewcząt w Pałacu w Wilanowie spotyka się w wybrany weekend miesiąca. Dlaczego? Pod okiem fachowców, oprócz nauki tańca, gracji i elegancji, chcą poszerzyć wiedzę z zakresu psychologii, obyczajowości, wystąpień publicznych oraz savoir vivre. Mają okazję spotkać wspaniałych ludzi -autorytety i skorzystać z ich rad. Na każdym zjeździe pojawia się gość specjalny – wybitna osoba, która dzieli się z młodzieżą swoją unikatową wiedzą. Majowy zjazd jest wyjątkowy. Dlaczego?

Epokowy pokaz mody

Już 18 maja 2013 r. w Wilanowie, odbędzie się epokowy pokaz mody - "Marie na Królewskim Dworze". Razem z uczestniczkami projektu Debiutantki przeniesiemy się w dawne lata modowych rządów: krynolin, falbanek, haftów i koronek. Zobaczymy razem stylizacje inspirowane strojami dam sprzed wieków - Marii Kazimiery i Marii Walewskiej. Patronat medialny wydarzenia objął  Program Drugi Telewizji Polskiej. Całość poprowadzi Tomasz Bednarek i Olga Bończyk.

Nowoczesna część pokazu

Oprócz starodawnej mody, pojawią się nowoczesne kreacje.  Poznamy najnowsze stylizacje, które przygotowali młodzi projektanci - absolwenci i studenci Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru.  Sympatycy igły i materiału przygotowali wiele atrakcji.  Na wybiegu będziemy mieli okazję podziwiać  czarną kreację Magdaleny Waszewskiej. Projektantka podczas tworzenia sukni została zainspirowana sztuką baroku. Na co dzień  główną cechą projektów Magdaleny Waszewskiej  jest prostota, elegancja i funkcjonalność. Ostatnia kolekcja „GEOMETRIA” została zainspirowana liniami, kształtami i architekturą nowoczesną, a zaadresowana została do kobiet i mężczyzn, którzy cenią nowoczesność, swobodę i prostotę.

Romantyczny element pokazu z pewnością wniosą suknie Sylwii Lewandowskiej. Artystkę najczęściej inspiruje natura i sztuka. Jej projekty cechuje kobiecość, eteryczność, romantyzm. Projektantka ceni praktyczność, ale nie brak w jej pracach fantazji. Stroje Aleksandry Zgubińskiej inspirowane są latami pięćdziesiątymi. Legendy mody i filmu - Coco Chanel, Grace Kelly oraz Elizabeth Taylor ukierunkowały jej sposób postrzegania piękna. Styl w jakim projektuje można określić jako maksimum kobiecości z dodatkiem wysublimowanej ekstrawagancji. Kolekcje Aleksandry Zgubińskiej szyte są z najwyższej jakości tkanin, są łączone w niebagatelny sposób, który sprawia, że kreacje stają się unikatowe i niepowtarzalne. Natalię Śmigielską inspiruje  dosłownie wszystko, zarówno moda uliczna dzisiejszych czasów jak i moda w czasach baroku. Najczęściej jednak projekty wychodzące spod rąk projektantki są wynikiem oglądania, dotykania faktury materiału oraz upinania go na manekinie. Na majowym pokazie będziemy mieli okazję podziwiać białą, kobiecą  suknię jej projektu.

Na deskach sceny będziemy mogli również podziwiać stroje Aleksandry Sulżyńskiej.  Projektantka zadebiutowała wiosną 2012 i wszystko wskazuje na to, że jest skazana na sukces. Jej dyplomowa kolekcja odbiła się echem w mediach. Artystka łączy ciekawe, charakterystyczne tkaniny i różne faktury. Tworzy oryginalną i nietuzinkową modę użytkową. Pod marką Jolie su tworzy styl na każdą okazję, dla ludzi w każdym wieku i każdym rozmiarze. Na pokazie zobaczymy również kreacje projektanta Jonatana Kilczewskiego. Jego kolekcja to odpowiedź na pytanie - co może wyniknąć z połączenia studiowania architektury i urbanistyki oraz projektowania mody.  Fascynację architekturą i sztuką można odnaleźć w jego ubraniach, pełnych prostych, ostrych cięć i graficznych wzorów. Mimo młodego wieku, Jonatan ma już na swoim koncie kilka sukcesów, między innymi Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego dla osób wybitnie zdolnych oraz realizacje na stronach  VOGUE ITALIA i w magazynie BARBEL Fashion Magazine. W ubiegłym roku zaprezentował swoją pierwszą autorską kolekcję na wiosnę/lato 2013 oraz został finalistą konkursu "Urban Fashion". Na pokazie będziemy mieli okazję podziwiać dwuczęściową, odważną, a zarazem słodką kreację.

Anna Kopeć jest absolwentką ASP i MSKPU. W projektach odzieży szuka relacji pomiędzy rzeźbiarską formą przestrzenną, a tradycyjnym krawiectwem. Szczególną uwagę przywiązuje do konstrukcji, koloru i faktury, nie zapomina przy tym o użytkowych walorach produktu. Podczas pokazu zobaczymy długą, srebrzystą suknię projektu Anny Kopeć. Katarzyna Biskup projektuje dla firm oraz dla klientów indywidualnych. W roku 2012 stworzyła własną markę torebek Biskup handbags. Na pokazie zobaczymy delikatne kreacje w wydaniu krótkim i długim. Podziwiać będziemy mogli również suknie projektu Justyny Chruślickiej i Emilii Aleksandrowicz.

Zapowiada się modowa uczta. Przenieśmy się zatem razem w dawne czasy królowej Marysieńki, Marii Walewskiej i powróćmy razem z Debiutantkami do czasów współczesnych.

Do zobaczenia w Wilanowie 18 maja!

Justyna Mickiewicz