Noc Muzeów 2017 i "VIVE LA MODE - czyli Francuzki na polskim tronie"

20 maja 2017 roku, w Muzeum Pałacu w Wilanowie odbyła się kolejna, czternasta edycja Nocy Muzeów. Wydarzenie to, co roku przyciąga tłumy warszawiaków i turystów.  Po zapadnięciu zmierzchu, o godz. 21.00, na dziedzińcu pałacu, rozpoczęło się widowisko modowe, które przeniosło widzów w czasy baroku.  W rolę dworek i królowych  pojawiąjących się kolejno na scenie, wcieliły się Debiutantki: Marysia Kądzielska, Karolina Stańczak, Julia Michalczyk, Paulina Bałecka, Aleksandra Ślubowska, Marysia Cepiel, Zuzanna Danowska, Emilia Lewandowska, Magdalena Bawolska, Aleksandra Widulińska, Natalia Graczyk, Julia Ciborowska, Simona Jóźwiak, Weronika Tomaszewska, Alesia Kukharuk, Marta Korc, Monika Kaczmarek, Marta Koźmińska, Weronika Szyc.  "VIVA LA MODE - czyli Francuzki na polskim tronie" był pokazem niezmiernie kobiecym i uwiódł niejednego.  Podobnie, jak francuskie dwórki  (z późniejszą królową Marysieńką na czele), które zjechały do Warszawy w XVII wieku wraz z królową Ludwiką Marią Gonzagą i wywołały rewolucję modową. Po raz pierwszy na polskim dworze, można było zobaczyć odkryte ramiona i "połowę piersi na wierzchu". Paryska moda była, jak na owe czasy, bardzo zmysłowa, czasami wręcz zuchwała  i nic dziwnego, że na polskim dworze, wywołała tyle kontrowersji.  Cóż było robić?  By nie być passe, zakryte po szyję Polki, musiały odsłonić to i owo, by sprostać lansowanej modzie.   Na koniec bardzo królewskiego pokazu,   ku zaskoczeniu widzów na wybieg wkroczyły sylwetki aniołów (inspiracje), które w baroku były bardzo często wykorzystywanym motywem dekoracyjnym.  "Anielskie Debiutantki" to: Emira Ellili, Marta Dębska, Natalia Kowalczyk, Ewelina Liszczyk, Karolina Nowakowska, Adriana Waliszewska, Magdalena Drewulska oraz Sara Idczak.

Suknie barokowe zaprojektowały i własnoręcznie wykonały studentki Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie, pod opieką dyr. artystycznej Agaty Manowskiej: Julia Trojak, Małgorzata Mech, Weronika Olczyk, Adrianna Tadrzak, Kinga Cypryńska, Katarzyna Pająk, Kamila Grabowska, Sylwia Schachta, Gabriela Cianciara, Dominika Pietraszek, Weronika Zielińska, Zuzanna Gasiuk, Monika Moskwa, Weronika Krawczak, Kora Nowakowska, Dagmara Borowska, Dominika Godziemba-Trytek, Aleksandra Słoniewska i Julia Szymańska. Nadzór merytoryczny: Aleksandra Plewako-Szczerbińska.  Kostiumy aniołów wykonały: Klaudia Kot, Martyna Korniłow, Daria Herbut, Agata Cencelewicz, Beata Leszczyńska, Martyna Bonisławska, Olivia Nowicka, Katarzyna Zdunek. Nadzór merytoryczny : Joanna Minkiewicz

Organizatorzy widowiska: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Urząd dzielnicy WILANÓW, Centrum Kultury Wilanów, Wyższa Szkoła Artystyczna oraz  Fundacja im. Królowej Marii Kazimiery i DEBIUTANTKI.  Prowadzenie, nadzór merytoryczny i organizacja Agnieszka D. Michalczyk, Małgorzata Tomorowicz-Malińska.

Partnerzy  „VIVE LA MODE, czyli Francuzki na polskim tronie”: Stowarzyszenie Akademia Wilanowska, Klub Wilczeniec, firma CRAFTMAN Professional Saund & Light, KIMEX, MAGIA BRYLANTÓW, BRICOMAN, AUDIO MIX, SELECTIVE PROFESSIONAL, MEDIASTER, YES TO DRESS, STARBUCKS, Smaczek z doliny Radomki – Gospodarstwo Sadownicze, SOWY Słodki świat, Restauracja Wilanów.  Szczególne podziękowania dla FOTO PARTNERÓW: Zespół Szkół Fototechnicznych FOTOSPOKOJNA i Studio F 4.

Patroni medialni

Cosmopolitan

TERAZ WILANÓW

Klub Integracji Europejskiej

Przedsiebiorcy.eu

Warszawska Izba Gospodarcza

Oraz STARE KINO

Pokazy mody z różnych epok w wykonaniu Debiutantek i artystów WSA, już na stałe wpisały się w program Nocy Muzeów w Wilanowie.  Są jedynymi o takim charakterze i rozmachu w całej Polsce.