Obchody stulecia odzyskania niepodległości

Z radością pragniemy poinformować, że wystawa kostiumów "Czar i wdzięk Niepodległej 1918-2018", która znajduje się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jest projektem realizowanym w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości (www.niepodlegla.gov.pl).
Wystawa to inspiracja modą lat 20., 30. i nawiązuje do jubileuszu stulecia ponownego uznania niepodległej Polski na arenie światowej. Wszystkie stroje były prezentowane na pałacowym dziedzińcu w czasie tegorocznej Nocy Muzeów przez uczestniczki szóstej edycj programu "Debiutantki". Kreacje zostały zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie (Olga Naliwajko, Zuzanna Matysiak, Magda Węglińska, Natalia Brzęczkowska, Wiktoria Majewicz, Julia Młodzik, Justyna Janczuk, Monika Moskwa, Olimpia Ciećwierska), pod kierunkiem Aleksandry Plewako-Szczerbińskiej i opieką artystyczną dyrektor artystycznej Agaty Manowskiej.
Kuratorem wystawy jest Agnieszka D. Michalczyk.

"Podczas tworzenia stroju kierowałam się wizerunkiem wielkiej przedwojennej divy Hanny Ordonówny. Jej elegancją, charyzmą i niepowtarzalnym scenicznym emploi. Nakrycie głowy, wykończone ponad tuzinem piór, nawiązuje do rewiowej stylistyki tak bardzo popularnej w czasach art deco. Każdy element wykonałam własnoręcznie z największą starannością, aby podkreślić blichtr przedwojennej sceny rozrywkowej." - Autorka kostiumu: studentka II roku WSA - Monika Moskwa. W kostiumie wystąpiła Debiutantka Maria Kądzielska.

"W strojach z lat 20. zauroczyły mnie sukienki z frędzli, w których występowały tancerki, wszechobecna fascynacja orientem i jedwabne swobodne fasony. Zależało mi na oddaniu wszystkich tych aspektów, dlatego w swojej pracy zastosowałam frędzle i świecące elementy. Dało to wrażenie ruchu i niekończącej się zabawy, towarzyszącej ludziom w tamtym okresie." - Autorka kostiumu: studentka I roku WSA - Olimpia Ciećwierska. W kostiumie wystąpiła Debiutantka Maria Cepiel.

"Inspirowałam się autentycznymi strojami z ery lat 20. Lekko orientalizujący styl w połączeniu z luźna, długą formą, podkreśla charakter niezależnej kobiety z wyższych sfer społecznych, która zna swoją wartość i jest na bieżąco z dynamicznie zmieniającą się modą. Wykonane prze mnie nakrycie głowy oraz zdobienia na butach mają podkreślać wyszukany styl i elegancję przedwojennych diw." - Autorka kostiumu: studentka I roku WSA - Julia Młodzik. W kostiumie wystąpiła Debiutantka Karolina Stańczak.

"Tworząc kostium, myślałam o pełnym sprzeczności obliczu kobiety okresu międzywojennego i jej niekompatybilnością z tym, co znane było wcześniej. Inspirujące było owo zderzenie wielu światów: poradnik domowego szycia dla gospodyń, przeciwstawiony blichtrowi wieczorowej elegancji i osobliwości rysunków modowych; tęsknota za art nouveau i fascynacja art déco; kompromis między nonszalancją kobiet Tamary Łempickiej, a romantycznością mody ślubnej lat 20." - Autorka kostiumu: studentka I roku WSA - Olga Naliwajko. W kostiumie wystąpiła Debiutantka Izabela Maksymowicz.

"Inspiracją dla mnie było połączenie elegancji, szyku, bogatego zdobnictwa, a jednocześnie podkreślenie kobiecości lat 20. Srebrne, ręcznie wyszywane zdobienia przeplatane zielonymi dodatkami pokazują, że lata dwudzieste były także latami barwnymi w przeciwieństwie do tego jak postrzegamy je teraz oglądając dawne czarno-białe fotografie." - Autorka kostiumu: studentka I roku WSA - Justyna Janczuk. W kostiumie wystąpiła Debiutantka Magdalena Gregorarz.

"Podczas tworzenia kostiumu inspirowałam się sukniami koktajlowymi Flapper Girls. Strój kolorystycznie nawiązuje do estetyki artdeco. Elegancka sukienka wyróżnia się srebrnymi, geometrycznymi, błyszczącymi zdobieniami. To kreacja utrzymana w duchu słynnych przyjęć, które znamy z „Wielkiego Gatsbiego”. Bardzo zależało mi na spójności całej kreacji, dlatego zdecydowałam się na samodzielne wykonanie nakrycia głowy oraz ozdobienie butów srebrnymi kryształkami." - Autorka kostiumu: studentka I roku WSA - Natalia Brzęczkowska. W kostiumie wystąpiła Debiutantka Kamila Godlewska.

"Tą kreacją chciałam odpowiedzieć na pragnienia młodych dziewcząt po I Wojnie Światowej - by poczuć się kobieco i móc bawić się po latach zmartwień, dlatego zastosowałam zwiewne tkaniny i delikatne koronki w połączeniu z nadającymi frywolności frędzlami. Emancypujące się kobiety chciały zwrócić na siebie uwagę, czemu służyć ma odważny, mieniący się od cyrkonii strój." - Autorka kostiumu: studentka I roku WSA - Wiktoria Kolecka-Majewicz. W kostiumie wystąpiła Debiutantka Wiktoria Szczygieł.

"Lata dwudzieste to dla mnie czas barwny, rozśpiewany i roztańczony, a w nim kobieta wamp w mocnym makijażu, krótkich włosach z opaską i piórem, wirująca w rytmie charlestona w długich rękawiczkach, eleganckiej, prostej, niekrępującej ruchów sukience, zdobionej sznurem pereł i fantazyjnymi, poruszającymi się dodatkami. Z dbałością wykończyłam każdy element kostiumu, aby jak najlepiej oddać niezależność i seksapil młodej kobiety tego dekadenckiego okresu." - Autorka kostiumu: studentka I roku WSA - Zuzanna Matysiak. W kostiumie wystąpiła Debiutantka Julia Mazur.

"Kostium, który stworzyłam jest kwintesencją kobiecości lat 20. Ukazuje kobietę odrodzoną, zbuntowaną i pewną siebie. Prosty, luźny krój podkreśla jej siłę i niezależność, a ogrom faktur, piór i pereł -chęć do zabawy. Chciałam połączyć ze sobą różne wizerunki kobiet tego okresu, aby jak najlepiej oddać charakter epoki. " - Autorka kostiumu: studentka I roku WSA - Magdalena Węglińska. W kostiumie wystąpiła Debiutantka Julia Anna Ciborowska.

Zdj. Anna E. Przybysz - Studio F4