Wystawa kostiumów "Czar i wdzięk Niepodległej" 1918-2018

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Pałacu w Wilanowie na wystawę kostiumów inspirowanych modą lat 20. i 30., która nawiązuje do jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie stroje były prezentowane na pałacowym dziedzińcu w czasie tegorocznej Nocy Muzeów. Kreacje zostały zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie (Olga Naliwajko, Zuzanna Matysiak, Magda Węglińska, Natalia Brzęczkowska, Wiktoria Majewicz, Julia Młodzik, Justyna Janczuk, Monika Moskwa, Olimpia Ciećwierska), pod kierunkiem Aleksandry Plewako-Szczerbińskiej i opieką artystyczną Agaty Manowskiej.

W sukniach wystąpiły Debiutantki, uczestniczki programu edukacyjno-charytatywnego realizowanego przez Fundację im. Królowej Marii Kazimiery oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Program nawiązuje do przedwojennych form kształcenia młodych osób. Dziś podczas comiesięcznych pensji studentki z całej Polski zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne w życiu każdej kulturalnej kobiety. Wykłady dotyczą m.in. historii sztuki i obyczajów, kuchni staropolskiej, savoir-vivre’u, wystąpień publicznych, umiejętności komunikacyjnych oraz etykiety ubioru.

Program Debiutantki rozwija także społeczną wrażliwość młodych kobiet oraz wychowuje w duchu empatii. Uczestniczki programu biorą udział w licznych akcjach charytatywnych na rzecz aktorów seniorów mieszkających w Domu Artysty Weterana w Skolimowie, wychowanków domów dziecka, niepełnosprawnych dzieci z Podlasia, chorych na SM czy porzuconych zwierząt. Corocznym zwieńczeniem programu jest Bal Debiutantek.

Czas trwania wystawy: 1 czerwca - 30 sierpnia 2018 r.

"Wyższa Szkoła Artystyczna to jedna z najlepszych uczelni artystycznych w kraju, będąca laureatem wielu prestiżowych nagród przyznawanych przez wiodące instytucje kultury w Polsce i na świecie. W 2016 r. została doceniona za wybitne zasługi i całokształt działalności kulturalnej na rzecz rozwoju Mazowsza i otrzymała Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wyższej Szkole Artystycznej przyznano również złotą statuetkę w kategorii: „Najlepszy Kostium Sceniczny” podczas jubileuszowej X Gali Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.  Wyższa Szkoła Artystyczna z sukcesami współpracuje z prestiżowymi nstytucjami kultury, takimi jak między innymi: Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Opera Kameralna, Teatr Roma czy Teatr Syrena. Niepowtarzalny i autorski program nauczania zapewnia skuteczne połączenie wiedzy teoretycznej, umiejętności praktycznych oraz odpowiednich kwalifikacji w zakresie: charakteryzacji teatralno- filmowej, kostiumu scenicznego oraz projektowaniu graficznego.”