Wystawa w Muzeum Pałacu w Wilanowie

Serdecznie zapraszamy do Wilanowa na unikatową wystawę kostiumów inspirowanych modą epoki baroku "Vive la mode - czyli Francuzki na polskim tronie". Wystawa prezentowana jest w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w Galerii Portretu Polskiego XIX wieku od 15 lipca do końca października 2017.  Stroje zaprojektowały i własnoręcznie wykonały studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie.

Moda kobieca panująca na polskich dworach w XVII wieku pozostawała pod ogromnym wpływem Paryża i Wersalu. Nowe trendy rozpowszechniły dwie polskie królowe pochodzące z Francji: Ludwika Maria, małżonka króla Władysława IV, a potem Jana Kazimierza, oraz Maria Kazimiera, ukochana żona króla Jana III, "Pani na Wilanowie". Ubiory barokowe charakteryzowała duża ozdobność i niezwykła precyzja wykonania. Wytworne stroje wykonane były z bogatych tkanin, niekiedy przetykanych złotą nicią, zdobiono je wstążkami, koronkami i klejnotami. Nowa moda pozwalała odsłaniać niewieście szyje i ramiona, stopniowo wymuszała także zmianę kobiecej sylwetki. Ciało było podane do przodu, a przeciwwagę dla wyeksponowanego biustu stanowił podkreślony tył spódnicy.

Zgromadzone na wystawie stroje zostały zaprezentowane na dziedzińcu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w czasie Nocy Muzeów 20 maja 2017 roku przez uczestniczki programu charytatywno-edukacyjnego „Debiutantki” autorstwa Agnieszki Michalczyk, który z sukcesem realizowany jest w Wilanowie od 2012 roku. Inspiracją dla powstania kostiumów były barokowe portrety z XVII i XVIII wieku. Autorkami kreacji są: Dagmara Borowska, Dominika Godziemba-Trytek, Weronika Krawczak, Monika Moskwa, Kora Nowakowska, Weronika Olczyk, Sylwia Schachta, Adrianna Tadrzak oraz Julia Trojak. Stroje powstały pod kierunkiem prof. Aleksandry Plewako-Szczerbińskiej i pod opieką dyrektora artystycznego Agaty Manowskiej.

Kurator wystawy: Agnieszka Michalczyk

Zdjęcia: Malwina de Brade i Arkadiusz Obszyński.